Separatory tłuszczu
Separator tłuszczu jest urządzeniem przeznaczonym do usuwania tłuszczów ze ścieków, które nie powinny dostać się do sieci kanalizacji sanitarnej. Ich nadmiar może w znacznym stopniu zakłócić eksploatację oczyszczalni ścieków, głównie poprzez utrudnianie biologicznego oczyszczania ścieków. W komorze osadu czynnego nadmiar tłuszczu powoduje tworzenie się kożucha w górnej warstwie ścieków oraz zmniejsza zdolność pobierania tlenu przez bakterie, a co za tym idzie obniża skuteczność systemu oczyszczania. Ponadto tłuszcz odkłada się na ściankach przewodów kanalizacyjnych pomniejszając ich pole przekroju, a w skrajnych przypadkach doprowadza do zatykania rur. Dlatego separatory powinno się instalować w punktach o podwyższonej produkcji zanieczyszczeń tłuszczowych np. w restauracjach, barach i masarniach. W przypadku gdy ścieki pochodzące z kuchni zawierają grubsze zanieczyszczenia, które utrudniają pracę oczyszczalni, zalecamy montowanie krat w celu ich wyłapywania.
Zasada działania
W procesie separacji wykorzystywane są zjawiska: sedymentacji (opadania cięższych części stałych na dno urządzenia) i flotacji w wyniku której cząstki tłuszczu o mniejszym ciężarze właściwym od ciężaru wody, zbierają się na jej powierzchni. Separator tłuszczu składa się z dwóch komór. Ścieki dopływają do pierwszej komory, gdzie zatrzymywana jest największa ilość tłuszczów, natomiast reszta tłuszczów płynnych zatrzymywanych jest w drugiej komorze. Separator posiada automatyczną blokadę sygnalizującą. Alarm sygnalizuje o napełnieniu się tłuszczów w komorze. Po napełnieniu się odpowiedniej warstwy tłuszczów włącza się sygnał alarmujący. Wtedy należy usunąć tłuszcz z komory separatora. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń uzależniona jest od ilości oczyszczanych ścieków.
W zależności od sposobu montowania separatora wyróżnia się: poziome separatory tłuszczu (RB) lub pionowe separatory tłuszczu (CRB). Poniżej podano dane techniczne poszczególnych typów separatorów.
Zalety urzadzeń:
- Zbiornik wykonany z włókna szklanego (wysoka żywotność);
- Wysoka efektywność separowania tłuszczu (50–70%);
- Przy usuwaniu tłuszczu brak konieczności wypompowywania wody;
- Brak ruchomych części;
- Wysoka odporność zbiornika na zgniatanie;
- Szeroki zakres wydajności (od 0,2 do 20 l/s);
- Łatwe w montażu;
- Szczelne.