Traidenis-Pol

Traidenis-Pol

W zgodzie z naturą…

Separatory tłuszczu...


Separatory tłuszczu

separatorT2Separator tłuszczu jest urządzeniem przeznaczonym do usuwania tłuszczów ze ścieków, które nie powinny dostać się do sieci kanalizacji sanitarnej. Ich nadmiar może w znacznym stopniu zakłócić  eksploatację oczyszczalni ścieków, głównie poprzez utrudnianie  biologicznego oczyszczania ścieków. W komorze osadu czynnego nadmiar tłuszczu powoduje tworzenie się kożucha w górnej warstwie ścieków  oraz zmniejsza zdolność pobierania tlenu przez bakterie,  a co za tym idzie obniża skuteczność systemu oczyszczania. Ponadto tłuszcz odkłada  się na ściankach przewodów  kanalizacyjnych pomniejszając ich pole przekroju, a w skrajnych przypadkach doprowadza do zatykania rur.  Dlatego separatory powinno się  instalować w punktach o podwyższonej produkcji  zanieczyszczeń tłuszczowych np. w restauracjach, barach i masarniach. W przypadku gdy ścieki pochodzące z kuchni zawierają grubsze zanieczyszczenia, które utrudniają pracę oczyszczalni, zalecamy montowanie krat w celu ich wyłapywania.

Zasada działania

W procesie separacji wykorzystywane są zjawiska: sedymentacji (opadania cięższych części  stałych na dno urządzenia) i flotacji w wyniku której cząstki tłuszczu o mniejszym ciężarze właściwym od ciężaru wody, zbierają się na jej powierzchni. Separator tłuszczu składa się z dwóch komór. Ścieki dopływają do pierwszej komory, gdzie zatrzymywana jest największa ilość tłuszczów, natomiast reszta tłuszczów płynnych zatrzymywanych jest w drugiej komorze. Separator posiada automatyczną blokadę sygnalizującą. Alarm sygnalizuje o napełnieniu się tłuszczów w komorze. Po napełnieniu się odpowiedniej warstwy tłuszczów włącza się sygnał alarmujący. Wtedy należy usunąć tłuszcz z komory separatora. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń uzależniona jest od ilości oczyszczanych ścieków.

W zależności od sposobu montowania separatora wyróżnia się: poziome separatory tłuszczu (RB) lub pionowe separatory tłuszczu (CRB). Poniżej podano dane  techniczne poszczególnych typów separatorów.

Zalety urzadzeń:

  • Zbiornik wykonany z włókna szklanego (wysoka żywotność);
  • Wysoka efektywność separowania tłuszczu (50–70%);
  • Przy usuwaniu tłuszczu brak konieczności wypompowywania wody;
  • Brak ruchomych części;
  • Wysoka odporność zbiornika na zgniatanie;
  • Szeroki zakres wydajności (od 0,2 do 20 l/s);
  • Łatwe w montażu;
  • Szczelne.

Dane techniczne  separatorów typu RB

1

Dane techniczne separatorów typu CBR

2

Karta doboru separatora

karta-doboru-hnv

Certyfikaty i wyróżnienia

  • Eko-Inspiracja 2015

Szybki kontakt

Masz pytania? Skorzystaj z formularza kontaktowego. Nasz doradca skontaktuje się w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress